VÁLLALKOZÁS GYEREK MELLETT – 10 DOLOG, AMI SEGÍTHET, HOGY KÖNNYEBB LEGYEN!
Vállalkozás gyerek mellett – sok nő dönt amellett a kisgyerekes időszakban, hogy nem megy vissza a korábbi munkahelyére és vállalkozást indít.
Vagy azért, mert a korábbi munkabeosztása, a távolság, utazás miatt nem tudná összehangolni a munkáját a családi életével.
Vagy azért, mert szeretne rugalmasabb, szabadabb beosztásban dolgozni, gondolván a szünetekre, gyerekbetegségekre.
Először is, én magam is jártam ebben a cipőben. 3 kisgyerek mellett, pályaelhagyó jogászként indítottam a coaching vállalkozásomat. Itt írtam róla korábban.
Ebben a blogbejegyzésben pedig megmutatom, mik azok a főbb területek, amikre érdemes neked is kiemelt figyelmet fordítanod, ha Te is gondolkozol azon, hogy vállalkozást indíts gyermeked mellett!
1. CÉLKITŰZÉS
Tartsd szem előtt a célodat!
Ne felejtsd el, miért indítottad el a vállalkozást és mi a hosszú távú célod vele.
Az elkötelezettséged és kitartásod kulcsfontosságú lesz a nehéz időkben is, hiszen egy vállalkozás beindítása nem megy egyik napról a másikra.
Ám ha tudod, miért csinálod, hova szeretnél eljutni, milyen életminőséget szeretnél elérni a családodnak, magadnak, akkor a nehezebb időszakon is könnyebben túljuthatsz.
Sokak számára vonzó cél a pénzügyi és időbeli függetlenség elérése, ha ez motivál, gondolj erre, amikor nem minden alakul úgy elsőre, ahogy elképzelted.
2. ÜZLETI ÖTLET VALIDÁLÁSA
Mielőtt mindent felteszel egy lapra és felmondasz a munkahelyeden, teszteld le az üzleti ötletedet.
Elemezd a piacot, a piaci szereplőket, mérd fel, van-e igény a tervezett termékedre, szolgáltatásodra. Próbáld ki, hogy életképes-e egyáltalán az üzleti ötleted.
Meggondolatlan dolog lenne adatok és számok nélkül, pusztán egy ötletre vállalkozást alapítani, ezt neked sem ajánlom. A piackutatást egyébként is érdemes minden évben legalább egyszer elvégezned a vállalkozásodban, ez nem egyszeri feladat!
3. TERVEZÉS
Ha az üzleti ötletedet validáltad és ez alapján úgy döntöttél, megéri belevágni, megvalósítani, akkor készíts részletes üzleti tervet.
Az üzleti terv tartalmazza az üzleti céljaidat, a célpiacodat, a versenytársaidat, a marketing eszközöket.
Készíts pénzügyi tervet is. Vedd ezt komolyan kérlek!
Elemzések, adatok, célszámok, rögzített teendők nélkül bármi, amit csinálsz, csak sodródás lesz a bizonytalan vállalkozói terepen. Jó üzleti eszköz lehet ebben a szakaszban egy SWOT analízis készítése is.
4. IDŐKERET MEGHATÁROZÁSA
A legeslegfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy tényleg fejlődjön a vállalkozásod, ha előre kijelölt idősávokban foglalkozol vele. Ha arra vársz, hogy majd lopott időkben, (ha van is ilyen, inkább rendet raksz, takarítasz…), ha “a gyerek eljátszik magában” (elég ritka eset) , este, “ha nem leszel fáradt…” (de, az leszel) – akkor valószínűleg nem fog menni.
3 gyerek mellett megtanultam, hogy nagyon tudatosnak és következetesnek kell lennem abban, hogy a vállalkozásom építése igenis fontos, komolyan kell vennem, hogy dedikált időt kapjon.
Ezért javaslom, hogy
- Készíts előre napi és heti ütemtervet.
- Határozd meg, mikor fogsz dolgozni, és próbálj betartani egy stabil munkarendet.
Nekem éveken keresztül a hajnali 5 órás kelés működött, mert este már fáradt voltam. Vagy amikor kiszámítható napközbeni alvásai voltak a gyerekeknek (sajnos ez sokaknál nem jön össze, tudom). Ha te inkább éjjeli bagoly típus vagy, akkor lehet, a kijelölt idősávod este is, fektetés után.
Igen, ez mindenhogyan áldozatokkal jár, gyakran a pihenés rovására az első időszakban. De ugye mindent nem kaphatunk meg egyszerre. Ha valamit építeni, fejleszteni szeretnél, arra időt kell fordítanod. Ezért ezen a ponton érdemes őszintének lenni magaddal: tényleg kész vagy erre az áldozatra?
Természetesen, ha van segítséged a gyerekek napközbeni felügyeletében, vagy gyermeked már közösségbe jár, akkor sokkal könnyebb a vállalkozásra szánt időkeretet kialakítani.
Időt találni a család mellett a vállalkozásra nem egyszerű, hiszen még több felé kell osztódnod. De megéri az idő,-és energiabefektetés, ha olyan hivatást találsz ezzel, amit szeretsz és ami időben és pénzben szabadabbá tehet hosszabb távon, mintha alkalmazottként dolgoznál!
5. EGÉSZSÉGES EGYENSÚLY
Családos nőként ez gyakran csak illúzió, hisz mind az otthonunkban, mind a munkában mindig van mit tenni és sokszor a folyamatos pörgés, az örökös tűzoltás teljesen felemészt minket. Sajnos gyakran látom ügyfeleimnél, hogy csak akkor állnak meg, amikor már a szervezetük jelez… Ne ess ebbe a hibába!
Ha Te is hozzám hasonlóan magas teljesítmény-motivációjú nő vagy, akkor tedd be feladatként magadnak a pihenést. Nem lehet örökké csak feladatról feladatra ugrálni. A testednek- lelkednek és mentálisan is szükséged van arra, hogy kikapcsold a mókuskereket és pihenj, újratöltsd magad. Hosszabb távon ez jobb és kifizetődőbb stratégia, mint túlvállalni magadat.
Jelölj ki pihenőidőket is. Napközben is tarts szünetet, ha dolgozol, és legalább hétvégén legyen pár óra, amit nem a háztartással vagy munkával töltesz.
Ha esténként jut csak arra időd, hogy a vállalkozásodon dolgozz, ez ne minden este legyen. Nem kell túl szigorúnak lenni magadhoz: ha szeretsz filmet nézni, olvasni, férjen bele ez is. Hisz fontos, hogy ne csak feladat és teher legyen egy vállalkozás építése. Legyen mellette életed is és olyan tevékenységekre is adj időt magadnak, amik kikapcsolnak, pihentetnek.
6. KÉRJ TÁMOGATÁST!
Azt is gyakran látom, hogy sokaknak nincsen vállalozó a családjában, s így nem kapnak sem érdemi, sem lelki támogatást abban, hogy csinálják.
- Beszélj nyíltan a családtagjaiddal az elkötelezettségeidről és terveidről.
- Kérj segítséget, ha szükséged van rá.
- Oszd meg velük a tervezett időkeretedet és érd el, hogy tiszteletben tartsák, amikor a vállalkozásoddal foglalkozol
7. NE MARADJ EGYEDÜL!
A vállalkozói lét magányos tud lenni. De nem kell, hogy így legyen! Keress egy támogató közeget, ahol megértik a nehézségeidet, akikkel egy cipőben jársz, s ahol biztatást, támogatást tudsz kapni a nehezebb időszakokban és ötleteket, segítséget a vállalkozásod fejlesztéséhez.
- Csatlakozz helyi vállalkozói csoportokhoz és online közösségekhez (ilyen pl. a Női Vállalkozói Közösség Facebook csoportom)
- Kapcsolódj más vállalkozókkal, építs partnerkapcsolatokat. Támogassátok egymást!
Nagyon hiszek a támogató női energiákban, hidd el, nem csak olyan példák léteznek, ahol egymásnak ártanak, egymást fúrják a nők! (Jaj, de sok ilyen példát hallani a munkahelyekről…). Keresd meg azt a közeget, ami felemel és segít neked a vállalkozói utadon!
8. ÁLLANDÓ FEJLŐDÉS
Mindig keresd a lehetőségeket a vállalkozásod fejlesztésére és bővítésére. Figyelj az ügyféligényekre, és próbálj megfelelni azoknak.
- Kövesd figyelemmel a piaci trendeket és a szakmai fejleményeket.
- Legyél nyitott a tanulásra és az új készségek megszerzésére.
Nem csak szakmailag fontos, hogy fejlődj, hanem a vállalkozásodat is tudatosan kell építened. Jó, ha értesz a weboldalad kezeléséhez, a közösségi média posztok készítéséhez, hogyan kell videót felvenni, blogot írni.
Főleg az elején, sok időt vesz mindez igénybe, de tudod: vagy az idődet, vagy a pénzedet (hogy valaki más megcsinálja helyetted) kell befektetned, de mindenképpen be kell fektetned valamilyen erőforrásodat, ha fejleszteni szeretnéd a vállalkozásodat!
9. EGYSZERŰSÍTS!
Ahogy lehetőséged nyílik technikai fejlesztésekre, mindenképpen érdemes kiépítened olyan rendszereket, amikkel automatizálhatsz feladatokat a vállalkozásodban. Pl.
-
- számlázás,
- online fizetési lehetőség,
- hírlevél-feliratkozás és automata hírlevél-küldés
Egyszerűsíted az életedet akkor is, ha a munkaidődben okosabban dolgozol. Tömbösítéssel gyorsabban tudsz elvégezni hasonló feladatokat. Pl. ha közösségi média posztokat készítesz, akkor használj Canva-sablonokat, így csak a szöveget, képet kell cserélned. Jelölj ki 1 órát erre és csinálj meg egyszerre több posztot. Ne felejtsd el beidőzíteni a végén, pl. a Business Suite-on.
ÖSSZEGZÉS
Remélem, hogy ez a 10 lépés segít neked abban, hogy tudatosan építsd a vállalkozásodat gyerek mellett is. Kívánom neked, hogy mielőbb döntést tudj hozni arról, hogy érdemes-e vállalkoznod és otthagynod a munkahelyedet a vállalkozásod miatt.
De ne feledd, ehhez bele kell vágnod, tesztelned kell az üzleti ötletedet, hogy reális képet kapj erről!
Saját példám: nekem másfél év kellett, hogy a 3 gyerek mellett profitábilis legyen a coaching vállalkozásom a nulláról. Mint látod, nem 1-2 hónap megy ez család, gyerekek mellett és kérlek, ne is hidd el senkinek, aki ilyet ígér neked pl. marketingesként!
Éppen ezért ha foglalkoztat, hogy otthagyd a munkahelyedet és vállalkozást építs, érdemes minél korábban elkezdened, hagyj kifutási időt magadnak. Nagy hiba, ha csak a munkába visszatérés előtt 2-3 hónappal teszed fel a kérdést, mit is szeretnél igazából, ha a gyermeked majd közösségbe kerül.
Ha váltani szeretnél, tedd bele a szenvedélyedet, az idődet, a kreativitásodat, a tudatosságodat, mérj és elemezz, fejlessz, légy kitartó és légy nyitott üzleti kapcsolódásokra- így lehet sikeresen vállalkozni gyerek mellett!
60 gyors tipp vállalkozásod építéséhez
Töltsd le és nyomtasd ki az ötlettárat a 60 gyors tipphez, ami segít a vállalkozásod online építésében!
You must be logged in to post a comment.