MUNKA ÉS MAGÁNÉLET EGYENSÚLYA NŐI VÁLLALKOZÓKÉNT – ÍGY CSINÁLD!
A női vállalkozók számára az egyik legnagyobb kihívás a munka és a magánélet egyensúlyának megtalálása. Ez különösen igaz azokra, akik gyerekeket is nevelnek, vagy esetleg még főállásuk mellett indítják el a vállalkozásukat.
Márpedig a munka és magánélet egyensúlyának megteremtése nemcsak a stressz csökkentésében és a kiégés megelőzésében játszik kulcsszerepet, hanem hozzájárul a vállalkozás hosszú távú sikeréhez is.
1. Hatékony időgazdálkodás, prioritások és határidők kezelése
Az egyik legnagyobb kihívás: hogyan találjunk úgy időt a vállalkozásunkra, hogy az ne menjen a közös családi idő rovására. A nap mindenkinek 24 órából áll, s nagyon nehéz minden életszerepünkben helytállni, ha nincs mögötte tudatosság és persze jó időkezelés.
Prioritások meghatározása
A sikeres időgazdálkodás első lépése a prioritások tisztázása. Döntsd el, mely feladatok sürgősek és fontosak, és melyek halaszthatóak az adott időszakban úgy a családi, otthoni teendőidben, mint a munkádban. Fontos, hogy két külön listád legyen erre. Már a kezdetektől tegyél különbséget a munkáddal!vállalkozásoddal kapcsolatos és a magánéleti prioritások között. Ez az elhatárolásmegalapozó lépése.
Napi és heti tervek készítése
A prioritás listák alapján készíts napi és heti terveket, hogy nyomon követhesd a teendőidet, ezt napközben is tekintsd át, hogy tényleg minden fontos feladattal végezni tudj. Használj naptárakat és tervező alkalmazásokat, hogy szervezett maradj, és elkerüld a túlterheltséget. Amikor ezt elkezded kialakítani, érdemes az időmérést is segítségül hívni legalább egy hétig, hogy a valüságban lsd, egyes feadatok mennyi időt igényelnek. Ennek a tapasztalatai alapjén sokkal reálisabban tudsz majd időt tervezni a napi és heti feladatokhoz.
Delegálás és automatizálás
A feladatok átadása (delegálása) másoknak, vagy akár digitális eszközökkel történő automatizálása lehetővé teszi, hogy több időd maradjon a legfontosabb tevékenységekre. Határozd meg, mely feladatokat bízhatod másokra, és mely folyamatokat tudsz egyszerűsíteni vagy automatizálni. A munka és magánélet egyensúlya elérésében különösen fontos, mennyire tudsz időt nyerni – a delegálás és az automatizálás ezt támogatja majd.
2. A támogató hálózatod kiépítése: család, barátok és szakmai kapcsolatok
Család és barátok bevonása
A családod és barátaid támogatása nélkülözhetetlen a munka-magánélet egyensúly megteremtéséhez. Ők segíthetnek a gyerekek körüli teendőkben, háztartási feladatokban, vagy egyszerűen csak ott lehetnek neked, amikor egy kis lelki támogatásra van szükséged.
Bár tudom, sok családban nincs elérhető nagyszülői segítség, érdemes ilyenkor akár egy barátnőddel szövetkezni. Ha átviszitek egymáshoz a gyerekeket játszani, felváltva nyerhettek egy kis szabadidőt, amikor akár a vállalkozásoddal is tudsz foglalkozni.
Nálunk a Covid alatt – amikor 3 gyerekkel voltam egyedül itthon, mert a férjem ugye dolgozott – hétvégén felvonultam pár órára az emeletre, amíg a férjem a gyerekekkel játszott a nappaliban. Vagy kivitte őket a Budai hegyekbe kirándulni, ekkor tudtam dolgozni.
Megkérheted a párodat, hogy vigye ki játszótérre a gyerekeket.
A családi munkamegosztás kialakítása az otthoni teendőket illetően pedig nem csak a vállalkozásod miatt fontos. Ma már a nők is ugyanúgy dolgoznak (munkahelyen, vagy vállalkozásban), mint a férfiak. Úgy fair, ha a munka után nem szakad minden a nők nyakába: gyerekek, háztartás. Szerencsére azt tapasztalom, ma már egyre több (fiatalabb) férfi érzi azt a felelősséget, hogy az otthon, a gyerekek közös vállalás és megosztják a párjukkal ezeket a teendőket.
Szakmai támogató hálózat
Vállalkozni nem is olyan egyszerű. Az iskolában nem igazán tanítják, hacsak nem ilyen irányú képzést végzel később.
Sokaknak nincsen vállalkozó a családjában, baráti körben – honnan is tudnák, hogyan lehet ezt jól csinálni?
Javaslom ezért, hogy keress olyan támogatást is, ami segíthet üzleti kihívásaid megoldásában. Ez magában foglalhat mentorokat, tanácsadókat és olyan vállalkozói közösségeket, akikkel megoszthatod tapasztalataidat, és kikérheted véleményüket.
Szeretettel várlak a Női Vállalkozói Közösség csoportban a Facebookon.
3. Egyensúly a munkahelyi elvárások és a magánélet között
Elérhető célok kitűzése
Légy realisztikus, amikor célokat tűzöl ki magadnak mind a munkában, mind a magánéletben. Ne vállalj túl sokat, és ismerd fel, hogy néha rendben van az is, ha “nemet” mondasz. Nem kell és valljuk meg őszintén, nem is tudsz mindenkinek megfelelni.
Ha szeretnél időt a vállalkozásodra (ami nem megy a családi életed rovására), akkor pl. nem feltétlenül kell elvállalnod a szülői munkaközösségis szerepét az iskolában (saját példa… – a harmadik fiamnál már nem úsztam meg.. 🙂 )
Idő a pihenésre
Ne feledd, kifacsava, kimerülve egyik területen sem tudsz jól teljesíteni. Elcspelt gondolat sajnos, hogy mindennek az alapja az öngondoskodás.
Fontos, hogy rendszeresen szánk időt a pihenésre és a feltöltődésre is. Legyen szó egy könyv elolvasásáról, egy esti sétáról, vagy egy hétvégi kirándulásról a családdal. Ha fejben is eltávolódsz a munkádtól, az megújítja a kreatív energiádat, ráadásul segít fenntartani a mentális és fizikai egészségedet.
4. A következtetés: az egyensúly folyamatos munka
A munka és magánélet egyensúlya valójában folyamatos odafigyelést és igazítást igényel. Légy türelmes magaddal, és emlékezz, hogy az egyensúly nem egy konkrét cél, hanem egy folyamatos utazás. A megfelelő stratégiák és támogatás segítségével hiszem, hogy elérhető a munka és magánélet egyensúlya.
Női vállalkozóknak szóló hasznos témákról írok a hírlevelemben is, ITT tudod kérni.
You must be logged in to post a comment.